top of page

Michał Sołowow

Fundator

Michał Sołowow jest polskim przedsiębiorcą, inwestorem i kierowcą rajdowym. Pierwsze kroki stawiał w branży budowlanej, a następnie przez ponad 30 lat swojej działalności tworzył i rozwijał polskie firmy m.in. w branżach: chemicznej, ceramicznej, medialnej, deweloperskiej czy gastronomicznej. Inwestuje w spółki technologiczne

i biotechnologiczne, a także zajmujące się odnawialnymi źródłami energii. Jest właścicielem największej polskiej prywatnej grupy przemysłowej i największym polskim prywatnym inwestorem za granicą.

Przez wiele lat był największym prywatnym inwestorem na tworzącej się Giełdzie Papierów Wartościowych. Wprowadził najwięcej spółek na warszawski parkiet, a także przeprowadził dziesiątki transakcji M&A w kraju i za granicą (np. przejęcia zakładów chemicznych w Niemczech, Holandii i Francji). Jako inwestor giełdowy wielokrotnie zwiększył wartość zarządzanych spółek (m.in. Synthosa, Cersanitu czy Barlinka) z korzyścią dla akcjonariuszy mniejszościowych.

Jego grupa kapitałowa skupia ponad 30 przedsiębiorstw w sześciu segmentach:

  • Przemysł. Działające w tym segmencie przedsiębiorstwa są europejskimi i światowymi liderami w swoich branżach:

    • Synthos to największy producent polistyrenu ekspandowanego (EPS) w Europie oraz drugi pod względem wielkości producent kauczuku syntetycznego na świecie.

    • Cersanit to trzeci pod względem wielkości producent płytek ceramicznych i ceramiki sanitarnej w Europie.

    • Barlinek jest największym na świecie producentem naturalnych trójwarstwowych drewnianych desek podłogowych.

  • Zielona energia. W segmencie tym działają m.in. Synthos Green Energy – spółka realizująca projekty z zakresu modułowych reaktorów jądrowych i produkcji wodoru, oraz Corab – największy producent systemów fotowoltaicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

  • Technologie medyczne i biotechnologia. Firmy z tego segmentu pracują m.in. nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie nieinwazyjnego diagnozowania chorób serca, terapii mRNA i leków małocząsteczkowych, które mogą pomóc w leczeniu wielu dotąd nieuleczalnych chorób.

  • Technologie przełomowe. Segment ten obejmuje m.in. firmy wytwarzające przemysłowe drukarki 3D i nowoczesne platformy serwisowe do naprawy turbin wiatrowych oraz prowadzące badania nad ogniwami paliwowymi, kompozytami czy technologiami spiekania proszków.

  • Sprzedaż detaliczna. W tym segmencie funkcjonuje m.in. największa w Polsce sieć sklepów z produktami do aranżacji i wykończenia wnętrz.

  • Gastronomia i produkcja żywności. Segment ten obejmuje m.in. największą w Polsce i drugą pod względem wielkości w Europie sieć restauracji z rybami i owocami morza.

W spółkach grupy pracuje ponad 16 500 pracowników, a jej produkty sprzedawane są w ponad 100 krajach świata. Grupa jest warta ponad 26 miliardów złotych. Grupa, odpowiadając na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej.

W 2019 roku Synthos Green Energy jako pierwsza polska firma prywatna zainwestował w energetykę jądrową, wchodząc w strategiczne partnerstwo z GE Hitachi Nuclear Energy w zakresie wprowadzania małych reaktorów modułowych BWRX-300.

Od 2021 strategicznym polskim partnerem Synthos Green Energy w zakresie transformacji energetycznej w Polsce jest PKN Orlen. W marcu 2023 roku Synthos Green Energy zawarł umowę z współpracy technicznej z Tennessee Valley Authority ze Stanów Zjednoczonych i kanadyjskim Ontario Power Generation, które planują budowę reaktorów BWRX-300 w Ameryce Północnej. Dzięki temu Polska będzie mogła czerpać z doświadczeń Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i wybudować pierwszą polską elektrownię jądrową w technologii SMR kilka lat po tych krajach.

 

Michał Sołowow, Fundator
bottom of page